Faik Yeni
Faik Yeni
Faik Yeni
Faik Yeni

Değerli Meslektaşım Süleyman Sırrı CAN, uzun yıllar MEB nezdinde hizmet vererek birçok öğrenci yetiştirmiştir. O, emeklilik yıllarında istirahat etmek yerine, yılların ötesinden getirdiği birikimlerini devam ettirerek çevresine hizmet yolunu seçmiştir. Kendisini kutluyorum.

Aşağıda örneklerini verdiğim fotoğraflar Yöresel Müze’de sergilenen eserlerden birkaç tanesidir.

 

ATAKÖY KÜLTÜR VARLIKLARI KORUMA MERKEZİ

(YÖRESEL MÜZE)

“Ataköy Kültür Varlıkları Koruma Merkezi (Yöresel Müze), Milli Eğitim Bakanlığı’nın 11 AĞUSTOS 1994 tarih ve 4828 sayılı olurlarıyla Ankara’da kuruldu; daha sonra Ataköy’e taşındı. Beldenin ve yörenin kültür ürünleriyle zenginleştirilen Yöresel Müze, Çaykara Kaymakamlığı’nın 11 MAYIS 2009 tarih ve 1055 Sayılı olurlarıyla, kapatılan Ataköy Belediye Başkanlığı’na ait binada, Yaygın Eğitimi Geliştirme Vakfı Genel Başkanlığı ile Ataköy Eğitim Odası işbirliği içinde faaliyetlerini sürdürmektedir.

Bir dünya mirası olan ürünlerin devirden devire, nesilden nesile canlı bir meşale olarak devredilmesi amaçlanmıştır. Yöresel müze, beldenin gelenek, görenek ve kültürünü yansıtılmaktadır.

Yansıtmanın geniş bir kitleyi kapsaması, yerli ve yabancı ziyaretçilerin yararlanması düşüncesiyle, Çaykara Kaymakamı Sayın Musa ÜÇOK’un, Çaykara Belediye Meclis Üyesi Mustafa HACIABDULLAHOĞLU’nun, Ataköy Muhtarı Bülent LİMAN’ın ve Müzeye Kültür Ürünlerini veren Sayın Hacı Nihat SEDAROĞLU, Hacı İbrahim KILIÇ, Hacı İhsan AKIN, Mehmet BALCI ve Kenan BALCI’nın gerekli ve uygun görüşleri doğrultusunda “Özel bir Müzeye” dönüştürülerek; daha geniş kitleye hizmet vermek amacıyla 30.09.2014 tarihli İşbirliği Protokolü kapsamında Uzungöl’e nakledildi.

İşbirliği yapılan İnan Kardeşler Anonim Şirketinin Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Dursun Ali İNAN aynı zamanda Uzungöl’ü turizme açan ve dünyaya tanıtan müteşebbis ruhlu, saygı değer bir mimar ve bir liderdir. Sayın İNAN’ın liderliğinde Özel Müzenin amaca ulaşacağı kanaati, projenin temelini teşkil etmektedir.

“Kültür Varlıkları Koruma Merkezi” Ağırlıklı olarak Ataköy Beldesinin kültür ürünlerinin yanında Türkiye’nin yedi yöresinden toplanan ürünlerle daha da zenginleştirilmiştir. Ayrıca İnan Kardeşler Anonim Şirketi’nin topladığı ulusal kültür ürünleriyle çok daha zenginleştirilmiş ve çeşitlendirilmiştir.

Müzenin kurulmasında çeşitli ürünlerin toplanmasında fikir babası olan ve emeği geçen başta Çıraklık ve Yaygın Eğitim Eski Genel Müdürü Sayın Mehmet Hamdi İLHAN ve Ankara Eski Valisi Merhum Erdoğan ŞAHİNOĞLU’na şükranlar sunmak, rahmetle yâd etmek görevin ötesinde bir borçtur.

Ataköy ve Uzungöl adına Şükranlar sunuyor rahmetle ve hürmetle anıyoruz bu büyük insanları.”

Süleyman Sırrı CAN

 

Druckversion | Sitemap
© FaikYeni