Faik Yeni
Faik Yeni
Faik Yeni
Faik Yeni

<< Neues Textfeld >>

 

                                                                  ÇANKIRI

 

               Büyük Selçuklu Hükümdarı Sultan Alparslan'ın Anadolu'nun fethi ile görevlendirdiği komutanlarından biri de Emir Karatekin Beydir. Önceleri Turhal ve Zile civarı beyi olmuş, sonraları ise Sinop ve Çankırı'nın fethi için görevlendirilmiştir. 1074 ya da 1082 yılında Çankırı'yı fethetti. Daha sonra Kastamonu ve Sinop’u topraklarına katarak egemenlik alanını genişletti. Ölümüne kadar Çankırı’da görev yaptı. Türbesi Çankırı Kalesi'nde bulunmaktadır. Türbenin içinde kendisi, eşi ve iki çocuğu olmak üzere 4 adet sanduka bulunmaktadır.

 

               Çankırı, Osmanlı döneminde yönetim bakımından Anadolu eyaletine bağlı bir Livanın merkeziydi. Cumhuriyetin ilanından önce Kastamonu vilayetine bağlı bir sancağın merkezi oldu. Kurtuluş Savaşı sırasında İstanbul'dan Ankara'ya yapılan malzeme ve insan nakli İnebolu üzerinden yapıldığı için Çankırı önemli bir görev üstlendi. Cumhuriyet döneminde il merkezi haline getirildi.

 

               İlin merkezi olan Çankırı kenti, Kızılırmak'ın kolları Acıçay ile Tatlıçay'ın birleştiği yerde kurulmuştur. Deniz yüzeyinden 700-800 metre yüksekliktedir.

 

               Kalenin eteklerindeki mahalleler, kentin çekirdeğini oluşturur. Bu mahalleler dar sokaklıdır. Eski Çankırı'nın izlerini görmek mümkündür. Kentin yeni kesimleri ise, daha modern görünümdedir.

 

               Çankırı’da çok sayıda tarihi eser vardır. Çankırı Büyük Camii veya Sultan Süleyman Camii bunların en önemlilerinden birdir. Kanuni Sultan Süleyman'ın emri ile Sadık Kalfa tarafından inşası 1522 yılında başlamış 1558 yılında tamamlanmıştır.

 

               2012 yılında Vakıflar Genel Müdürlüğü tarafından restore çalışmaları başlatılmış, Mayıs 2014 itibariyle restorasyon devam etmektedir.

Druckversion | Sitemap
© FaikYeni