Faik Yeni
Faik Yeni
Faik Yeni
Faik Yeni

 

AKSEKİ

Akseki, Toroslar üzerinde kurulmuştur. Roma İmparatorluğu dönemlerinden bu yana toplumların yaşadığı bilinmektedir. Malazgirt savaşından sonra Türk varlığı gün be gün artmış daha çok Oğuzların Afşar boyuna ait Türkmenler yerleşmiştir. 1872'de Alanya’dan ayrılan Akseki, 1901 yılında Antalya Konya Eyaleti dâhilinde bağımsız bir sancak olmuştur. Bu arada Akseki ilçesinin sınırları daraltılmış, bazı köyler Seydişehir ilçesine bırakılmıştır. İbradı, önceleri bir kasabayken, 1991 yılında ilçe yapılarak Akseki'den ayrılmıştır.

Kardelen çiçeğinin ana yurdu olarak bilinen Akseki ilçesi, Antalya iline bağlı Batı Toroslar’ın güneyinde kurulmuş bir ilçedir. Doğusunda Gündoğmuş, Bozkır, batısında Manavgat, İbradı, kuzeyinde Beyşehir, Seydişehir, güneyinde Manavgat ve Gündoğmuş ilçeleri yer alır.

Yüzölçümü; 2390 kilometrekare, rakımı 1050 metredir. İlçenin coğrafi yapısı Manavgat Irmağının oluşturduğu büyük bir vadi ile engebeli ve dağlık bir görünüme sahiptir. İlçenin görülmeye değer yerleri arasında Kartallı Mağara (Bağarcık) Kuyucak, Düdencik Mağarası (Çınardibi), Bucakalan Mağarası, Göktepe Yaylası, Çimi Yaylası, Irmak Vadisi’ni sayabiliriz. Akseki'de; karasal iklim görülür. Ortalama sıcaklık 13,1 derecedir. Maksimum sıcaklık 36,7 derecedid. Kışın -30 dereceye kadar düşebilmektedir.

Yöre halkının başlıca geçim kaynakları; ormancılık, ticaret ve hayvancılıktır. Bağcılık ve badem yetiştiriciliği de fazladır. Oldukça taşlı olan bölgede sulanabilen arazilerde meyvecilik ve sebzecilik de yapılmaktadır.

Druckversion | Sitemap
© FaikYeni