Faik Yeni
Faik Yeni
Faik Yeni
Faik Yeni

 

AYDER

Ayder Yaylası, Rize'ye 69 km, Çamlıhemşin'e ise 19 km uzaklıktadır. 1350 m. yükseklikte bol oksijenli bir havası, muhteşem bir doğası vardır. Baştan sona ladin ve kayın ormanları ile kaplıdır. 1987 yılında turizm merkezi, 1994 yılında da milli park olarak kabul edildi.

Fırtına deresi boyunca eşsiz doğa güzelliklerini izleyerek Çamlıhemşin’e varılır. İlçe hudutları dâhilinde yer alan Ayder, Aşağı ve Yukarı Ambarlık (Gelin Tülü) şelalesi, yayla evleri, çiçekli düzlükleri, türlü çiçeklerden elde edilen balı ve şifalı kaplıcalarıyla öne çıkmaktadır. Sırtını Doğu Karadeniz bölgesinin en yüksek dağları olan Kaçkarlara (3932 m) dayamış olan Ayder Yaylası, çam örtülü yamaçlarla kaplı cennet görünümündedir.

Ayder Yaylası kaplıcaları sinir hastalıklarına, sindirime, dolaşım sistemine, romatizmaya, cilt hastalıklarına, iç hastalıklarına ve kadın hastalıklarına iyi gelmektedir. Kaplıcaların olduğu bölgeye Ayder İl Özel İdaresi ve özel kuruluşlar tarafından otel ve kaplıca tesisleri yapılmıştır. Hastanelerden alınan sevklerle Ayder Kaplıcaları’nda tedavi olunabilmektedir.

Yaz aylarında yerli ve yabancı turistler 55 derece sıcaklıktaki yeraltından gelen, şifalı kaplıca suyundan yararlanmaktadır.

Ayder’deki şifalı suyun grubu madeni az ılıca ve içmeler grubuna girer. Şifalı suyun bileşimi sodyum sülfatlı, holgimetalik ve radyoaktivitelidir.

Ayder Yaylası aynı zamanda zengin bir mutfak kültürüne sahiptir. Karadeniz'in en seçkin lezzetleri arasındaki hamsi buğulaması, hamsi köftesi, mıhlama ve kabak çorbası başta olmak üzere daha birçok yöresel yemekleri sayabiliriz.

Ayder Yaylası her mevsim ayrı bir güzellik sunar. Bu nedenle oteller genellikle yılın her mevsiminde hizmet verir.

Yöre rafting (salcılık) ve trekking (yürüyüş) gibi sporlara uygundur. Bölgede bulunan Fırtına Deresi, rafting için en uygun akarsularımızdandır.

Haziran ayında burada şenlikler yapılır. Ünlü Ayder balı bu yörede üretilir.

Tarihi mekânlar arasında geleneksel Hemşin Evleri (Konaklar) görülmeye değer. Çamlıhemşin ilçesinin 12 km güneyinde, Fırtına Vadisi'ndeki bir geçide hâkim, yüksekçe bir tepe üzerinde (dere yatağından 100 m, denizden 750 metre yükseklikte) konumlanmış 8 burç ve bir gözetleme kulesinden oluşan Zil Kalesi, savunma hendeği durumundaki Zil deresine merdivenle inilir. Kalenin yapım tarihi kesin olarak bilinmiyor. Ayrıca balık üretme çiftlikleri ziyaret edilebilecek yerlerdir.

Ayder Yaylası'na yakın yaylalar arasında Polakcur Yaylası, Kavrun Yaylası, Avusor Yaylası ve Kaçkar Dağları Milli Parkı doğal güzellikler arasındadır.

 

 

Druckversion | Sitemap
© FaikYeni