Faik Yeni
Faik Yeni
Faik Yeni
Faik Yeni

DELİCE

 

Delice ilçesi Ankara-Samsun devlet yolu üzerinde, Kırıkkale’ye bağlı bir ilçedir. Denizden yüksekliği ortalama 750 metredir. Kırıkkale’ye 48, Ankara’ya 103 km uzaklıktadır. 2013 nüfus verilerine göre ilçe merkezinde 3.890 kişi yaşamaktadır.

1960’ta ilçe olan Delice’nin belediyesi 1955’te kurulmuştur. Ankara’ya bağlı bir ilçeyken 15 Haziran 1989’da Kırıkkale’nin il olması üzerine buraya bağlandı. İlçenin topraklarından geçen Delice Çayı yörenin çorak arazilerine hayat verdikten sonra Kızılırmak’la buluşur. Arazileri engebelidir. Toprakları kırmızı renktedir. Tipik Orta Anadolu iklimi hâkimdir. Bitki örtüsü bakımından zengin değildir. Orman olmadığından toprakları erozyonla karşı karşıyadır. Bu durum görsel bakımdan ilginç görüntüler oluşturur.

Erozyonun oluşturduğu peri bacalarına benzer görünümün dışında görülmeye değer önemli bir yer yoktur.

Ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Yaygın olarak bağcılık yapılır. Kavun karpuz diğer önemli ürünlerindendir. Yetiştirilen ürünler yol kenarlarına kurulan stantlarda daha çok transit yolculara satılmaktadır. Küçükbaş hayvan besiciliğinin yapıldığı ilçede en çok Kıl keçisi bulunur.

 

<< Neues Textfeld >>

Druckversion | Sitemap
© FaikYeni