Faik Yeni
Faik Yeni
Faik Yeni
Faik Yeni

 

GAZİPAŞA

Selinus adıyla tarihte iki kent mevcuttur. Biri, Sicilya’da Yunanlı Mağara – Hyblaia halkı tarafından bu tarihte bir site devleti olarak kurulan Selinus, diğeri Anadolu’nun güneyindeki Selinus (Aşağıda resimlerini gördüğünüz antik şehir kalıntıları). Kilikya Bölgesi’nde ve Hacımusa Çayı’nın iki yakasında kurulmuş liman kentidir. Kalesi ise şimdiki kale kalıntılarının bulunduğu yerdeydi. O zamanlar ada konumundaydı. O günün ticaret merkezleriyle deniz ticareti yapılmaktaydı.

Her Türkiye'ye gelişimde bir yöreyi gezerim. Son olarak Gazipaşa'ya Temmuz 2007 yılında geldim. Antalya'nın ilçeleri arasında en az gelişmiş olması beni hayal kırıklığına uğrattı. Oysa bu durum gerçekçi değil. Gazipaşa, diğer bazı ilçelerden daha çok gelişmeyi hak etmiştir. Yerleşim mükemmel, toprak verimi aynı şekilde. Fakat gördüğüm kadarıyla tarihi eserlere önem verilmemiş. Beni en çok Selinus Antik Kenti'nin bulunduğu tepe etkiledi. Güçlükle tırmandığım zirvede yer alan tarihi kalıntılar mutlaka bakım gerektiriyor. Yerlerde gördüğüm Şanlı Türk Bayrakları'nı yerde görünce çok duygulandım. Belki benim gibi olanakları kısıtlı kişi veya kişiler spontan bayrakları oraya asmış, stabil gönder olmayınca rüzgarın gücüne dayanamamış, yere düşmüşlerdir. Bayrakları yerden aldım, çevrede bulduğum bir metre kadar uzunluktaki kamışa bağlayarak demir parmaklıklara yerleştirdim. Diğerini bin bir güçlükle tırmandığım zirvedeki duvara bağladım. Hem bayrak görüntülerini, hem de Gazipaşa'nın güzelliklerini görüntüleyerek oradan ayrıldım.

Aradan geçen üç yıla yakın zaman zarfında nelerin değiştiğini merak ediyor ve tekrar görmek istiyorum. Havaalanı Gazipaşa'ya başka bir canlılık getireceğini ümit ediyorum. Gazipaşa çok daha iyisine layıktır.

Druckversion | Sitemap
© FaikYeni