Faik Yeni
Faik Yeni
Faik Yeni
Faik Yeni

 

MATUR

Matur Dağı'nın Birinci Dünya Savaşı'ndaki önemini Makaleler başlığı altında kısaca belirtmiştim. Bu sayfada ise coğrafi yapısına değineceğim.

Matur Dağı, Trabzon ili Köprübaşı ilçesi sınırları içinde yer alır. Deniz seviyesinden yüksekliği 2700 metre civarındadır. Kondüsyonu yerinde olan herkes günlük kıyafetiyle buraya tırmanabilir. Bağlı ve rahat ayakkabı kullanılması önerilir. Bir diğer önemli olan ise havanın açık olmasıdır.

Matur Dağı'na doğu yününden (Sultanmurat) tırmanılacaksa Sultanmurat-Cerah Yaylası yolunu takip ederek Köprübaşı ilçesinin son köyü olan Arpalı Köyü'ne gelinir. İlginç bir mimari yapıya sahip olan bu köyün içinden sağa sapılarak Taşlı Yayla'nın çayırlarından doğan Arpalı Deresi'nin vadisini izleyerek otomobille yola devam edilir. Yol düzgün olmamakla birlikte her otomobille Taşlı Yaylası'na kadar gidilir. Yaylaya giden yola sapmadan iki dönemeçle sırta çıkılır. Şimdi bulunduğunuz yer Mador Dağı'nın güneyidir. İlk gelen ham yoldan sapılarak dağın eteklerine tırmanılır. Ham yolun bitiminde otomobil park edilerek yaklaşık 45 dakika sürecek olan dağa tırmanış başlar. Şanlı bayrağımızın bulunduğu doruğa çıkıldığında muhteşem manzara ile karşı karşıya kalınır. Artık bundan sonrasını fotoğraflara ya da size bırakalım.

Druckversion | Sitemap
© FaikYeni