Faik Yeni
Faik Yeni
Faik Yeni
Faik Yeni

         

          Sakarya Şehitler Anıtı, Polatlı’nın kuzeybatı tepelerinden birinde yer alır. Ankara’dan Eskişehir yönüne giderken Sakarya Şehitler Anıtı Polatlı girişinde ve sağ tarafta yer alır.

          Sakarya Şehitler anıtında sağlı sollu 23 tane sütun vardır. Burada 23 sütun olmasının nedeni Sakarya Meydan Muhaberesi’nin 23 gün (geceli-gündüzlü) sürmüş olmasıdır.

          Sütunlar yukarıdan aşağıya doğru dizilir.Yukarıdan aşağıya doğru gittikçe sütunlar kısalmaktadır. Buna göre en yukarıdaki sütunun uzunluğun en aşağıdaki sütunun uzunluğunun 10 katı kadardır. Sütunların git gide kısalmasının nedeni günler geçtikçe zafere yaklaşmış olmaktır. Buna göre 1. sütun en uzundur, 23. sütun en kısadır. 23. sütundan 1. sütuna doğru zafere git gide yaklaşılmış ve 1. sütun sonrasında artık zafere ulaşılmıştır.

          Sakarya Şehitler Anıtı’nın olduğu alanda bir rölyefli müze vardır. Bu rölyefli müzede Sakarya Meydan Muhaberesi’nin rölyefleri oluşturulmuştur. Rölyefler Sakarya Meydan Muhaberesi’ni yansıtmaktadır. Ayrıca bu rölyefli müzede Sakarya Meydan Muhaberesi’ne dair birtakım bilgiler de yer almaktadır.

Druckversion | Sitemap
© FaikYeni