Faik Yeni
Faik Yeni
Faik Yeni
Faik Yeni

Solaklı Deresi

Solaklı deresi iki ana koldan oluşur. Bu kollardan biri Haldizen, diğeri Soğanlı dağlarından kaynağını alır. Bu iki dere, Ataköy'ün doğusunda, Çatma'da birleşerek kuzeye doğru akışına devam eder. Aktığı vadiye, eşine ender rastlanan güzellikler vererek Of'tan denize dökülür. Uzunluğu yaklaşık 80 kilometredir.

Solaklı deresinin debisi düzenlidir. Yaz ve kış mevsimlerinde akıttığı su miktarında çok az fark vardır. Aşırı yağmur ve karların erimesiyle su seviyesinin artması bu cümleye dâhil değildir. Solaklı deresinin bu özelliğe sahip olması, onun taşımacılıkta kullanılmasını sağlardı.

                1940'lı yıllarda, Solaklı deresinden taşımacılık alanında yararlanıldı. O tarihlerde karayolu taşımacılığa uygun olmadığı için Solaklı deresinden yararlanma yoluna gidilmişti. Ormandan kesilen tomruklar bu suyun yardımıyla Of'a indirilirdi. Yöre halkı bu maceralı işi büyük bir özveri ile yürütürdü. Yoksulluğun bütün dünyayı kasıp kavurduğu İkinci Dünya Savaşı yıllarında, yöredeki erkekler için bir ekmek kapısıydı. Ancak sürdürülen özverili çalışmalar hafızalardan silinmeyen birçok olayı da beraberinde getirdi. Bu olayların bir kısmı GÜMÜŞDERE kitabında anlatılmaktadır.

                Günümüzde Solaklı deresinde çok sayıda HES inşa edildi. Bu santraller Solaklı deresinin yatağında büyük değişikliklere neden oldu. Bir başka çalışmada HES'ler ve dere yatağında oluşan değişikler ele alınacaktır.      

Druckversion | Sitemap
© FaikYeni