Faik Yeni
Faik Yeni
Faik Yeni
Faik Yeni

YAKUP ABDAL

 

Elmadağ’ının yamacında bulunan bu köy adını, camilerden birinin (Yakupabdal Camii) bitişiğindeki ek binada türbesi bulunan Yakupabdal’dan alıyor. Binanın duvarında bulunan kitabede, “Bu bina sultanül-evtad Yakup Abdal diye bilinen Derviş Sinan için 1077(1666) Muharreminde yapıldı” yazılmaktadır. Kayıtlarda Yakupabdal hakkında geniş bilgi bulunmamaktadır.

Yakup Abdal Mahallesi, konum olarak Ankara’nın en yüksek rakımına sahip Elmadağ (1832 metre) eteklerinde bulunan, gerek havası, gerekse manzarası ile Ankara’nın en gözde yerleşim yeridir. 1994 yılından itibaren dışarıdan aldığı göç ile şuan nüfusu 13 bin civarındadır.

Yakup Abdal köyü, günümüze kadar Ankara çevresinde örf, adet ve yaşantı bakımından özelliğini muhafaza edebilen ender köylerden biridir. Günümüzde bu özelliklerini kaybetmesi an meselesidir. Çankaya yöresinin yakın gelecekte imara açılacağı planları, arazilerinin kapışılmasına neden oluyor. Köyün içinden geçen anayolun kenarında adım başı yer alan emlakçiler kısa zaman sonra köy çevresinde yüksek apartmanların yer alacağının habercisidir.

Yakup Abdal köyü Ankara’nın hayvan kesim yerlerinden biridir. Büyükbaş hayvanlardan kümes hayvanlarına kadar her zaman (özellikle kurban bayramlarında) kesim yapılmaktadır.

Bu çalışmamızda Yakup Abdal köyünün bugünkü durumunu izleyicilerimizle paylaşmak istedik.

 

Druckversion | Sitemap
© FaikYeni